KONST / Ramar / Ram 5911775
*
nr 591 1775
Ram
förgylld, Senempire, 42x30
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 juli 2009
kl 19:06:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/7 17:29:10
1
400 kr
27/7 17:33:52
2
Vinnande bud
27/7 17:34:37
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gyllene ram ramar senempire
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:56
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45
*
Ram
nr 591 1775
Ram
förgylld, Senempire, 42x30
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 juli 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/7 17:29:10 | 1 | 400 kr |
| 27/7 17:33:52 | 2 | Vinnande bud |
| 27/7 17:34:37 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gyllene ram ramar senempire
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:56 -
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45



